Hangisi gerçek Keloğlan? 

Haydi Gerçek Keloğlan'a Gidelim..

  Hasan Aycın isminin yanına yazacağımız üç kelime ne olabilir? denseydi,şu kelimeler sıralanabilirdi:Bocurgat,Gece Yürüyüşü ve Keloğlan.

Bocurgat ve Gece Yürüyüşü iki büyük çizgi albümü.Keloğlan ise, yıllardır masallarının ve maceralarının içi boşaltılmış bir kahraman.Hasan Aycın,çizerek anlatmayı ve anlatarak çizmeyi seven bir büyüğümüz.Onun anlattığı kıssaları,büyükler hayranlıkla dinler ve geçmiş zamanın heyecanı ile igeelceğe doğru kanatlanırlar sevgiyle ve sabırla,geçmişi buluşturan çizgiler ve kıssalarla klavuzluk yapar Hasan Aycın.

Onun bizim için yıllardır yazıp çizdiği Keloğlan masalları,bildiğimiz keloğlan tipine benzemez.Hasan Aycın'ın çocukluğunda peygamber kıssalarını dinleerek büyüdüğünü,masalların en güzelini ağzı dualı,gönlü zengin insanlardan dinlediğini düşünürsek;Keloğlan'ın da padişahı kötüleyen,eşkiyalığı seven bir açıkgöz değil,yola besmele ile koyulup dertlilerin derdine derman arayan masum bir kahraman olduğunu anlarız.

Hasan Aycın,Al Pembecik Gül Pembecik kitabında beş Keloğlan kitabı yazmış bizim için.Bu beş masalla,Keloğlan'ı klasik masal adabı içinden yeniden okutmaya çalışıyor.

Esrarname ise;bir Keloğlan romanı.Çocukça bir tavırla başlayan masal gittikçe büyüyor.Hayatın hakikati masala üstün geliyor.Bir de bakıyorsunuz ki,masalla gerçek iç içe geçivermiş.Anne-babalarımıza ve çocuk okurlara ,Timaş yayınları arasında çıkan bu iki kitabını tavsiye ediyorum.Gelsin çocuklarda,büyükler de bir kez daha Keloğlan'ıokusunlar bu kitaplardan.8 ay önce çıkan bu kitapları okumak bana yeni nasip oldu.Belki de birçoğunuz gerçek Keloğlan'ı benden önce tanıdız.

İnanın Keloğlan'ı hiç böyle görmediniz.... 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !